Sportas be nesąmonių 2023

Sporto finansavimo reforma Klaipėdoje prasidėjo 2013-aisiais, kai buvo įvestas „sportuojančio vaiko krepšelis“. Jo dydis tada buvo 60 Lt (17.37€) per mėn. vienam vaikui. Po įvedimo tas sporto krepšelis buvo beveik pamirštas, nors juo pradėjo naudotis daugybė privačių sporto klubų ir taip atsirado platesnis sporto būrelių pasirinkimas Klaipėdoje. Šiuo metu grubiai skaičiuojant, yra po lygiai apie ~3300-3500 vaikų sportuojančių privačiuose sporto klubuose ir biudžetinėse įstaigose. Deja, finansavimas privatiems klubams yra apie 6-7 kartus mažesnis.

Kažkodėl Klaipėdos miesto politikai per visus tuos metus nepasirūpino atitinkamai didinti finansavimą privatiems klubams, nors akivaizdžiai matosi, kad jie naudingi. O per 10 metų kilo ir atlyginimai, ir kainos. Galų gale ir pats biudžetas padidėjo. Klaipėdos savivaldybė 2013-aisiais turėjo 380 mln. Lt biudžetą (apie 110 mln. €). 2023-aisiais buvo patvirtintas 292 mln. € biudžetas (2.65 karto išaugęs).

Nors ir buvo žadama didinti sportuojančio vaiko krepšelį privatiems klubams bent 20%, bet paskaičiavau, kad 2022-aisiais krepšelis vidutiniškai vienam vaikui padidėjo vos 5 ct (iki 17.42€). Padidinimas pasislėpė po kitomis biurokratinėmis džiunglėmis – privačių klubų programos yra vertinamos ekspertų, suteikiami balai, atitinkamai finansavimas gali ir mažėti, programa gali būt išvis nefinansuojama. Taip pat privaloma turėti bent 25 vaikus ir vykdyti programą metus laiko, kol „gauni“ teisę teikti prašymą finansavimui. Manau ši tvarka turėtų būti supaprastinta, kad daugiau sporto šakų ir būrelių būtų prieinami mieste. Atitinkamai ir pats krepšelio dydis pagal biudžeto dydį turėtų didėti iki 46€ (turint omeny 2.65 padidėjimą). Savo iniciatyvoj siūlau jį padidinti bent iki 40€, nes žinau kad tai daugeliui politikų ir taip atrodys drastiškas padidėjimas. Tačiau atkreipiant dėmesį į biudžeto didėjimą per tuos metus, atitinkamai dvigubai ir daugiau didėjo ir bendras sporto finansavimas Klaipėdoje visoms sritims, išskyrus privačius sporto klubus. Metas šią neteisybę ištaisyti.

Apie privačių sporto klubų problemas rašiau dar 2019-aisiais prieš senosios kadencijos rinkimus 🙂 Plačiau čia.