Darželiai be nesąmonių 2023

Privačių darželių finansavimas iš savivaldybės biudžeto atsirado nuo 2015-ųjų. Sprendimas priimtas nes vaikams ėmė trūkti vietos valdiškuose darželiuose. Teoriškai vietų visiems užtenka, tačiau ne ten kur tie vaikai gyvena ar kur dirba jų tėvai (kad galėtų būti pakeliui). Sprendimas buvo geras – atsirado nemažai privačių darželių, šiaurinėj Klaipėdoj ypač. Problema buvo išspręsta, kadangi tėvams reikėjo nebereikėjo mokėti pilnos kainos, o 100€ paskata buvo gan solidi, žvelgiant į to meto kainas.

Kai tų vaikų skaičius Klaipėdoje, gaunančių kompensacijas, išaugo iki 700, savivaldybė nutarė, kad tai yra per didelė našta ir apsunkino sąlygas, prigalvojo keistų reikalavimų (pvz., kad gauti kompensaciją, privalai „atstovėti“ eilėje bent pusę metų ar metus). Toks sprendimas priimtas 2020-ųjų gale ir apie jį darželiai net nebuvo informuoti, o kai galų gale tiesa išaiškėjo, privatūs darželiai net nebespėjo visų tėvų dar kart pakartotinai prisiregistruoti į tas eiles. Gavosi sumaištis, nes iš tėvų, neturėję vietos valdiškame darželyje, staiga buvo atimta kompensacija, nors dar metus prastovėjus eilėje, jie vėl tą kompensaciją gavo. Deja, kai kurie spjovė į šią tvarką ir net nelaukę rugsėjo išsiregistravo į Klaipėdos rajoną, kuris duoda tuos pačius 100€ Klaipėdos miesto privatiems darželiams, o rajone esantiems – net 250€. Praradom „ant popieriaus“ apie 1000 gyventojų kurie fiziškai gyvena Klaipėdoje, bet ant popieriaus registruoti rajone ir ten moka savo GPM.

Pagal savivaldos įstatymą, ikimokyklinis ugdymas yra savivaldybės pareiga. Teoriškai bet kuris tėvas, negavęs vietos darželyje galėtų skųstis ir laimėti pilną finansavimą. Nauja tvarka bus privaloma visiems vaikams nuo 2 metų užtikrinti ikimokyklinį ugdymą. O vietų trūksta jau ir dabar.

Manau kad savivaldybė turėtų išlaikyti bei renovuoti esamus darželius, bet neužsiiminėti statybomis, kurių kaina išaugusi, procedūros trunka ilgai ir dar nutinka gausybė dalykų, dėl ko statybos išbrangsta.

Žymiai veiksmingesnė priemonė yra privataus darželio kompensacija, kuri šiemet vargais negalais buvo padidinta iki 150€/mėn. Mano kolegės Linos Skrupskelienės paskaičiavimais, valdiškam darželyje išlaikyti vieną vaiką kainuoja 221€/mėn., ir tai neskaičiuojant pastatų išlaikymo, jų pastatymo, remonto išlaidų. Tad remtis privačiu verslu yra ne tik naudinga, bet ir taupo pinigus. Šiuo atveju džiugu, kad mano asmeninės programos dalis yra ir bendroje Klaipėdos liberalų komandos programoje.