by

Pusantro programerio savivaldybei

Kurį laiką bandžiau suprast kodėl kai kurios IT paslaugos savivaldybėj atrodo ir veikia nelabai kaip, palygint su taip, kaip bent jau IT srity dirbantys žmonės, suprantam. Bendrauju ir dabar su specialistais, vienam projektui net rašiau vertinimą balais, siūlau idėjas, sprendimus ir savanorišką pagalbą, kurią įformint nėra taip paprasta, o pinigų už tai nenoriu, nes tada kyla abejonių ir dėl interesų, ir įsipareigojimai, kurie su savanoriška pagalba jau nebedera.

Pusantro programerio rymo panarinęs galvą

Pusantro programerio – kaži ką čia reiškia ta antraštė? Tai nėra visiškai iš piršto laužtas skaičius. Savivaldybė sumokėjo 30.000€ už sistemos sukūrimą, skirtą mokinių registravimui internetu į pirmas pradinių, vidurinių mokyklų bei gimnazijų klases. Anksčiau ši procedūra būdavo visiškai kosminė – žmonė arba stovėdavo eilėse, pildydavo popierinius prašymus, arba juos siųsdavo registruotais laiškais.

Kaip viskas vyko? Viskas tvarkingai – skelbtas konkursas, iš pradžių nei vieno dalyvio, vėliau pakartotinai vėl, galiausiai vienas atsirado. Suma kaip įmonei, užsiimančiai IT paslaugomis, nėra didelė. Gerai, kad pagaliau padaryta. Blogai yra tai, kad tokia praktika taikoma bene viskam, kas susiję su savivaldybės paslaugom internete. Kad ir menkiausi pataisymai yra daromi per įmonę, mokant standartinėm rinkos kainomis. Daugumą serverių, t.y. hardware savivaldybė prižiūri pati. Gaila, bet su software – viskas outsourcinta, nors tai tas pats kasdienis ūkis, reikalaujantis pastovios priežiūros.

Už 30.000€ galima būtų mokėti gerą atlyginimą geram programuotojui visus metus. Po 1489€/mėn. į rankas. Arba po 1018€/mėn. pusantro programuotojo. Nors IT srity atlyginimai nėra maži, bet 1489€/mėn. jau yra pakankamai solidi alga lietuviškais masteliais ir jau net patyręs specialistas galėtų būti pritrauktas.

1489 €/mėn. į rankas

Ši citata specialiai išryškinta kad atkreipt jūsų dėmesį

Per metus laiko, net ir vienas, bent šiek tiek patyręs specialistas galėtų sukurt tokią sistemą, visiškai neskubėdamas. Neskaitant daugybės kitų dalykų, kuriuos galima būtų padaryti taupiau ir ūkiškiau. Taigi, galėtume net sutaupyt įdarbindami vieną papildomą etatą.

Beje, minėtą mokyklų registracijos sistemą buvo galima paimti ir pritaikyti iš Vilniaus, adaptuojant ją pagal savo miesto niuansus (aišku čia ir vėl reikia, kad kažkas tą adaptavimą padarytų, o programuotojo dabar nėra). Kaune panaši sistema kainavo tik keletą kalėdinių premijų esamiems darbuotojams. Aplamai čia labai trūksta elementaraus bendradarbiavimo ir copy/paste gerąja prasme. Trūksta, kad programinis kodas gerų programerių rankose būtų pernaudojamas nežiūrint kad „čia mano savivaldybė“ o „čia jau kita“, o ne rašomas nuo nulio vis iš naujo.

Vilniaus savivaldybė nesenai buvo paskelbus konkursą pirkti freelancerio paslaugas, tiek dizaino, tiek programavimo darbams. Manau tai irgi vertas dėmesio sprendimas, nenorint iškart samdyti pilno etato žmonių. Juolab, kad norinčių dirbti savivaldybėj gali ir neatsirasti, o freelancerius pritraukti būtų lengviau.

Gaila kad IT ūkio dalis savivaldybėj mažai kam rūpi ir Klaipėdoj politikai apie tai nekalba. Čia reiktų išties tik nedaug dėmesio, kad būtų galima padaryti gerą proveržį.

Šio blogo paskirtis yra apžvelgti kai kurias politines ir socialines aktualijas Klaipėdos savivaldybėje, išryškint problemas ir pasiūlyt idėjas bei sprendimus, be jokių didelių lozungų. Plačiau apie mane.

Write a Comment

Comment