by

Krepšeliai, krepšeliai, krepšeliai visiems

Prieš ~5 metus Klaipėdoj buvo sugalvota ir vėliau įvykdyta „Sporto reforma“. Jos pirmo etapo esmė – nemažai sporto šakų, kurios buvo finansuotos iš biudžeto, atskirtos ir joms buvo pasiūlyta naudotis „sportuojančio vaiko“ programa. Naudotis gan paprasta – surenki kažkiek vaikų (ne mažiau 12) ir už kiekvieną vaiką gauni ~18€/mėn. Manau tai buvo geras sprendimas, kurį reiktų toliau plėtoti. Apie tai šiame straipsnyje.

Suprantama, pradžia buvo sunki ir daug pasipriešinimo, daug neigiamų straipsnių ant politikų, sugalvojusių šitą reformą. Buvo ir kas džiaugės – tai privatūs klubai, kurie niekad negaudavo pinigų iš savivaldybės ir iš sportuojančių vaikų pinigus rinkdavo patys. Atsirado ir nauji (tame tarpe ir mūsiškis – oklaipeda.lt). Tiek pradžia, tiek dabartis šiems klubams yra sunki, nes pinigai labai maži, palygint su tiek, kiek gauna biudžetinės įstaigos. Kai apie tai daug sykių kartodavo privatūs klubai, atsakymas yra: „tai yra dalinis finansavimas“. Suprask – jei reikia daugiau pinigų, turi prasimanyt pats ir visko finansuoti pilnai negalima. Ir aš su tuo dažnu atveju sutinku. Pinigų per daug niekad nebus.


Vėliau sekė ir antras sporto reformos etapas, kurio metu Klaipėdos sporto bazės tapo apmokestintos, kai kurioms kaina gerokai išaugo. Daugelis privačių sporto klubų vos ne visą gautą krepšelį atiduodavo atgal į biudžetą už salių nuomą. 2019 metais sportui skirtos savivaldybės biudžeto lėšos yra išaugusios 2.5 karto, lyginant su 2015-ais. „Sportuojančio vaiko“ krepšelio gavėjams tie pinigai nepadidėjo. Tuo tarpu biudžetinėse įstaigose vienam vaikui pinigai šiuo metu yra 5-6 kartus didesni.

Sportuojančių vaikų skaičius privačiose įstaigose šiuo metu yra apie 3000, jiems metams skiriama ~700.000€. Tiek pat vaikų sportuoja ir biudžetinėse įstaigose, jos gauna biudžeto dotacijų apie 3-4mln. €.

Logiška būtų šią neteisybę sutvarkyti. Manau vaiko krepšelis yra gera sistema – tokiu būdu yra skatinamas masiškumas. Savivaldybei turi būti svarbu, kad kuo daugiau vaikų sportuotų. Suprantu, šitoj vietoj iškyla rimtas argumentas „bet tai o tai kaip meistriškumas“? Savivalda turi priemonių ir meistriškumui skatinti, bet meistriškumas yra aukštesnis piramidės laiptelis virš masiškumo. Talentai turi būt atrenkami iš masės ir rimtai sportuoti, treniruotis ir tapti čempionais turi būt ruošiami ne visi tūkstančiai vaikų. Meistriškumas turi būt pagrindinis sporto šakų federacijų (tiek nacionalinių, tiek miesto) arba akademijų reikalas ir finansavimas turi būti atskirtas bei susietas su pasiekiamais rezultatais. To šiuo metu taip pat nėra – nors prieš 5 metus buvo nustatytos prioritetinės miesto sporto šakos, tačiau jų rezultatai nėra matuojami ir įvertinami, pagal tai finansavimas nesikeičia.


SAVIVALDYBĖ – MASIŠKUMAS

FEDERACIJA – MEISTRIŠKUMAS

šią trumpą ir aiškią citatą kažkada pamačiau Vaclovo Gedvilo (Hockey Lithuania atstovas) prezentacijoje

Įdomu ir tai, kad kai kurios sporto šakos, kurios buvo „atjungtos“ nuo biudžetinių įstaigų ir permestos naudotis krepšeliais, ne tik neišnyko, bet ir toliau ugdo Lietuvos čempionus ir prizininkus. Sportuojančio vaiko krepšelis galėtų būti padidintas, juolab kad jis nesikeitė nuo pat jo pradžios įvedimo, o privačios įstaigos parodė, kad gali dirbti gerai ir dar geriau dirbtų. Krepšelis turėtų būti paskata siekti kuo daugiau vaikų įtraukti sportuot, nes nuo to tiesiogiai priklauso finansų dydis. Tokia pati sistema turėtų veikti ir biudžetinėms įstaigoms, taigi ir dotacijos palengva mažėtų. Apie sportą dar rašysiu, nes vienu straipsniu pernelyg giliai į detales nueit neišeina.

Skaidrė iš savivaldybės administracijos vadovo prezentacijos apie sporto viziją Klaipėdoje

Krepšelio sistema turėtų būt plečiama ir skatinama ne tik sportui, bet ir kultūrai, kad svarbi socialinė funkcija, kurią turi užtikrint savivalda – vaikų užimtumas būtų universalus. Svarbiausia, kad biudžetas išlieka „saugus“ – nereikia skirt papildomų pinigų jei tie vaikai neatsiranda. Pinigai skiriami tik už atvestą, sudomintą vaiką. Tai yra įtraukta ir į Klaipėdos liberalų rinkiminę programą, kuri tikiuos nebus pamiršta po rinkimų.

Šio blogo paskirtis yra apžvelgti kai kurias politines ir socialines aktualijas Klaipėdos savivaldybėje, išryškint problemas ir pasiūlyt idėjas bei sprendimus, be jokių didelių lozungų. Plačiau apie mane.

Rašyti komentarą

Comment